Menü

Bazalt

Bazalt, volkanik kaya kütlelerinden birisidir. Sert ve dayanıklı bir taş olduğu için “Yapı Kimyasallarında, Yapı Malzemelerinde ve Raspalamada“ en fazla tercih edilen kayaçtır.

Üretimini yaptıgımız Bazalt, çeşitli ölçülerde öğütülmektedir. Öğütülmüş Bazalt, Beton ve Seramik Yapıştırıcısı, Tamir Harçları, Yüzey Sertleştiriciler ve Kumlama Kumu gibi yapı malzemelerinin içeriğinde yüksek oranda bulunur. Genel olarak İnşaat ve Sanayi Sektöründe kullanılmaktadır. Değişik boyut ve ölçülerdeki Öğütülmüş Bazalt, mimari yapıların her safhasında, alt  ve üst yapıda, zemin  ve cephe kaplamalarında, şehir içi yollarda, kaldırımlarda, tretuarlarda , bahçe düzenlemesinde ve ayrıca aşındırıcı-zımpara olarak  kullanılmaktadır.

Bazalt ve özellikleri

Yeryüzünde en çok rastlanan kaya tiplerinden biri olan bazalt, volkanik ve ekstrüzyonlu bir kayadır. Bazalt kayaları siyah renkli ve yoğun tanelidir. Yer kabuğunun derinliklerindeki magma ve erimiş lavın yükselip katılaşmasıyla oluşan bazalt, fiziksel ve kimyasal özelliklerinin sağladığı ayrıcalıklar sebebiyle başta inşaat sektörü olmak üzere birçok farklı sektörde yıllardır kullanılmaktadır. Bazalt yüksek çekme dayanımına, iyi yorulma direncine ve yüksek e modülüne sahiptir. Kimyasal olarak alkaliye ve asitlere karşı dayanıklıdır. Termal iletkenliği yüksektir, elektromanyetik dayanıklıdır ve herhangi bir kanserojen risk bulundurmaz. Ayrıca çevresel risk içermez, bu özelliği ile çevre dostu bir madendir.

Bazalt kullanım alanları

Üretimini yaptığımız Bazalt, çeşitli ölçülerde öğütülmektedir. Öğütülmüş Bazalt, Beton ve Seramik Yapıştırıcısı, Tamir Harçları, Yüzey Sertleştiriciler ve Kumlama Kumu gibi yapı malzemelerinin içeriğinde yüksek oranda bulunur. Genel olarak İnşaat ve Sanayi Sektöründe kullanılmaktadır. Değişik boyut ve ölçülerdeki Öğütülmüş Bazalt, mimari yapıların her safhasında, alt  ve üst yapıda, zemin  ve cephe kaplamalarında, şehir içi yollarda, kaldırımlarda, tretuvarlarda , bahçe düzenlemesinde ve ayrıca aşındırıcı-zımpara olarak  kullanılmaktadır Karayolu ve demir yolu yapımı çalışmalarında kırma taş olarak, demiryolu traverslerinde sertleştirme amaçlı demiryolu balastı olarak yaygın olarak kullanılır. Bunlara ek olarak kaldırım taşı, yapı taşı, köprü malzemesi, asfalt agregası olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Serbest silis içermeyen bazalt kumlama sektöründe kullanılır.  Son yıllarda keşfedilen yeni özellikleriyle bazaltın önemi artmış ve farklı endüstriyel alanlarda da kullanım alanı bulmuştur. Örneğin, araştırmacılar, bozulmuş orman alanlarının üretkenliğini geliştirmek ve iyileştirmek için ince öğütülmüş bazalt kullanmış ve olumlu sonuç almışlardır. Toprak değişikliği olarak volkanik bazalt tozu kullanılması sonucu alınan pozitif yanıtın ardında, gelişmiş silikon beslenmesi, gelişmiş iz element temini,  bazalt tozu sayesinde katyon değişim kapasitesi ile ölçülen toprak fonksiyonu ve üretkenliği kabiliyetinin artması gibi çeşitli nedenler olduğunu saptanmıştır. Bunlara ek olarak bazalt, yüksek kaliteli tekstil elyafı üretimi, yer karosu üretimi, ağır endüstriyel kullanım için aside dayanıklı ekipman üretimi, taş yünü üretimi, bazalt plastik borular ve bazalt plastik takviye çubukları üretimi, bazalt elyaf çatı keçesi (rüberoit), bazalt laminat koruyucu kaplama ve ısı yalıtımlı bazalt elyaf malzemeler üretimi için de kullanılmaktadır.

Neden bazalt?

  • Bazalt, çekme dayanımı ve alkali kaynaklı bozulmaya karşı doğal direnci nedeniyle beton için en iyi donatıdır.
  • Fiziksel özelliklerinin sağladığı avantajlarla, demir yolu traverslerinde serleştirme amaçlı kullanımında ve otomobil fren balataları sürtünme malzemeleri yapımında güvenilir bir tercih sebebidir.
  • Termal iletkenliği yüksek olması sebebi ile sıcaklık yalıtım uygulamaları için idealdir.
Ürün Özellikleri
Kimyasal Yapısı SiO2 : 57 – 65
Al2O3 : 16 – 20
Özgül Ağırlığı 2,7 gr/cm3
MOHS’ Sertliği 6 – 7
Renk Siyah
Ürün Ölçüleri
0 – 500 µm 0 – 1000 µm
500 – 1000 µm 1000 – 2000 µm
400 – 2800 µm 1000 – 3000 µm
  2000 – 4000 µm
Bazalt